Chcemy żyć bezpiecznie, otoczeni ludźmi, których znamy i z którymi się lubimy

Banki Czasu pozwalają uczynić nasze dzielnice miejscami, w których dobrze jest mieszkać, miejscami, gdzie mamy wielu znajomych i przyjaciół, na których możemy liczyć.

Bank Czasu to sposób, w jaki lokalna społeczność pomaga sobie nawzajem i odbudowuje społeczne więzi. Członkowie Banku Czasu udzielają innym członkom praktycznej pomocy i wsparcia.

„Wiele Banków Czasu powstało jako sąsiedzkie sieci pomocy i wzajemnego świadczenia sobie różnorodnych usług. Dla członków Banku Czasu przestaje być problemem wyprowadzenie psa w czasie choroby czy opieka nad dziećmi, gdy trzeba coś nagle załatwić. Łatwiejsze staje się dowożenie i przywożenie dzieci ze szkoły. Członkowie sąsiedzkich Banków Czasu rzadziej wydają pieniądze na fryzjera, lekcje gry na instrumencie, lekcje języka, masaż. Drobne usługi hydrauliczne, remontowe wyświadczy im lokalna "złota rączka".

Często nie chcemy przyjąć od kogoś pomocy, bo nie umiemy robić nic, czym moglibyśmy się za nią odwdzięczyć. Bank Czasu pozwala rozwiązać ten zasadniczy problem. Nasze umiejętności nie są przydatne pani, która uczy nas angielskiego. Skorzysta z nich krawcowa, która z kolei dopasuje spodnie młodemu człowiekowi. On natomiast będzie kosił trawnik pani, która nas uczy angielskiego. Kółko się zamyka.

W trakcie pomagania innym ludzie poznają się nawzajem, nawiązują bliższe znajomości, czasem przyjaźnie. Bez skrępowania mogą poprosić o przysługę, gdyż zrewanżują się w wolnej chwili i w dziedzinie, która jest dla nich przyjemna. W czasach dużego bezrobocia wiele osób w celach zarobkowych wykonuje zajęcia, które nie dają im żadnej satysfakcji, są mechaniczne, a jedyną ich zaletą jest to, że przynoszą dochód. W takiej sytuacji Banki Czasu dają ludziom możliwość wykonywania pracy, która daje im duże zadowolenie. Dlaczego? Powód jest prosty. Wielu ludzi nie stać finansowo na nasze usługi, więc w tym kontekście są one zbędne, skorzystają z nich natomiast z radością, jeżeli będą mogli odwdzięczyć się swoim czasem. Bank Czasu zbiera informacje o potrzebach i umiejętnościach swych członków oraz łączy odpowiednie osoby w bezpieczny sposób.”[1]

 

 [1] Kropla 1/2004; „Banki czasu”, Jadwiga Magnuszewska